Æresmedlem
Karin Schwartz
Beskrivelse
Karin Schwartz er stifter af Esbjerg CITY Taekwondo Klub.

Karin er 8.Dan og har igennem tiderne lagt et kæmpe arbejde i klubben, og repræsenterer klubben på allerbedste vis.
Karin har vundet utallige stævner og titler som kæmper og senere som tekniker. 

Lidt fra Karins CV:

Trænet siden 1978

Sølv ved OL 1988.

DM guld 20 år i streg kamp.

DM guld i teknik 5 gange.

11 x NM. 10 i kamp og en enkelt i teknik.

3 x EM bronze 1988, 1992, 1994

EM guld i 1998 kamp.

Guld ved US Open, Cypress Open, Holland Open 3 gange.

Grad: 8. Dan (Gradueret sommeren 2022)
Karin er Danmarks og Nordens højest graduerede kvinde.

Årets leder i DTaF 2003

Formand for DTaF 2000-2004

Ved generalforsamlingen i april 2013 tildelte en stolt bestyrelse Karin titlen som æresmedlem for sit lange og trofaste arbejde i klubben.
Se hele beskrivelsen
Chefinstruktør
Bjarne Johansen
Beskrivelse

Bjarne Johansen er vores cheftræner i Esbjerg CITY Taekwondo Klub.

Bjarne er 8. DAN og har været en del af klubben lige fra begyndelsen.
Vi har haft fornøjelsen af Bjarnes træninger fra 2012  hvor hans store engagement og entusiasme har fremkaldt udstråling, energi og en hidtil uset side på CITY's teknik og kamphold 
Bjarne er gradueringsberettiget og vil forestå vores gradueringer 
Bjarne er stifter af Elite Vest, og vel nok Danmarks bedste KAMP træner med de største internationale resultater.


Det er med en stor stolthed, at vi kan præsentere Bjarne Johansen som cheftræner i Esbjerg CITY Taekwondo Klub

Bjarne (taekwondo.dk)

Fra Bjarnes CV

 Ranked as # 33 in the World ranking of coaches of all time.

• Participated in more than 300 international championships and tournaments as coach / head of team, including 16 World Championships and 2 Olympic games.

• Coached more than 250 Danish national champions as a trainer / coach 1984-2021.

• Participated as an instructor, on more than 60 International trainings camps and seminars in.

Denmark - USA – Germany – Holland – Mexico – Norway – Spain – Canada.


1 x Paralympic medal 1 gold

4 x Para Worlds championships

5 x European championships

9 x World Cup medals

30 x Euro Championship medals


Sports educational background:

2022 - ITA Taekwondo Elite education program in Sweden

2006 - Coach Uddannelse 1-4. DIF / TD 2005-2006

2006 - Team Danmarks National Coach seminar 2001, 2002, 2003, 2004, 2005,2006

2006 - Team Danmark elitet coach seminar 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003, 2001, 2003, 2006

1990 - DIF. Idrætsskade kursus

1989 - DIF. Idrætsskade kursus

1990 - DIF. Idrætspsykologi 2

1987 - DIF. Idrætspsykologi 1

1987 - DIF. Træningslære 4

1987 - DIF. Træningslære 3

1986- DIF. Træningslære 2

1986 - DIF. Træningslære 1

1985 - DIF. Træner- og instruktør kursus

1985 - DIF. Grundkursus


Coach Experience:

2022 - Para Taekwondo debut as a national head coach. 2012 - Still

2022 - Chief Instructor in Esbjerg City Taekwondo Club.. 2012 – Still

2022 - Chief Instructor in Elite Vest Taekwondo Club. 2007 – Still

2022 - Elite Sport Academy of Aarhus trainer / coach. 2007 – 2022

2022 - Chief Instructor in Aarhus Vest Taekwondo Club. 2005- Still

2022 Odense Elite – Team Odense / Olympic sparring coach 2014 - Still

2007 - Danish National Taekwondo Team, official in top 8 of all Danish sports. 2002 - 2007

2007 - Danish Taekwondo Federation National head coach. 2001- 2007

2007 - Chief Instructor in Olympic Taekwondo Club. 1996-2007

2005 - Selected for “Danish Coach Comity” off Olympic Sports. (3 years).

2003 - Establish and opening Danish National Training Center.

2001- Danish Taekwondo Federation - National coach assistant 1998 – 2001

2000 - Danish Taekwondo Federation – Junior national team coach. 1999-2000

2000 - Danish Taekwondo Federation – Female Coach. 1997-2000

2000 - Danish Taekwondo Federation - Olympic female project, Head coach 1996-2000

1999 - “Back on track” Taekwondo project for (not adapted young people) head of the project. (4 y)

1999 - Danish Taekwondo Federation – Instructor on the “Talent Team”. 1991-1999

1996 - Chief Instructor in Viby Taekwondo Club 1983-1996


National Team Coach results:

2021- GOLD medal Paralympic Games Tokyo 2020 Tokyo, Japan. / National Coach.

2019 - GOLD medal European Para championships Bari, Italy. / National Coach.

2018 - GOLD medal European Para championships Plovdiv, Bulgaria. / National Coach.

2017 - GOLD medal Wold Para championships London, Great Britain. / National Coach.

2016 - GOLD medal European Para championships Warsaw, Poland. / National Coach.

2015 - GOLD medal European Para championships Chisinau, Moldova. / National Coach.

2015 - GOLD medal Wold Para championships Samsun, Turkey Lausanne. / National Coach.

2014 - GOLD medal Wold Para championships Moscow, Russia. / National Coach

2013 - GOLD medal European Para championships Bucharest, Romania. / National Coach.

2013 - GOLD medal Wold Para championships Lausanne, Switzerland. / National Coach

2003 - Bronze medal Wold championships Garmish Germany / National Coach.

2003 - Silver medal Wold championships Garmish Germany / National Coach.

2001- Silver medal Wold championships Jeju Korea / National coach

2001- Silver medal Wold championships Jeju Korea / National coach


Awards

2022 - Nominated: Taekwondo Hall of Fame 2022 In the category - Outstanding coach

2021- Official Danish Sports Galla 2021 Nominated for” Best coach/trainer of all sports”

2021 - Nominated for the price “Keep Living” Pressalit Sports Academy

2021 - Honorary award “Movement for Life” started by his majesty crown prince of Denmark.

2003 - Official Danish Sports Galla 2003 Nominated for ”Best coach/trainer of all sports” 2` place.

2003 - USA New York Awarded for inspiration and leadership.

2001 - Mexico Tijuana “Most outstanding coach”.

2001 - USA Los Angeles “Coach of the year”.

2000 - Danish Taekwondo Federation “Coach of the year”

1983 - Received her Majesty the Queen of Denmark, sports scholarship.


Personal Taekwondo timeline.

2021 - Graduated 8. Dan TLA

2014 - Graduated 7. Dan Kukkiwon.

1986 National team debut 1982 - 1986

1983 – PAS Th World Championships 1983 In Denmark, national team competitor.

1983- Graduated 1. Dan Kukkiwon.

1977 - Taekwondo debut in Aarhus Taekwondo club.

Se hele beskrivelsen
Vis hold
Instruktør
Michelle Sole
Beskrivelse
Bæltegrad: 3. DAN
Instruktør. Træner selv på voksen- & kamphold 
 
Årgang 1990
1. DAN år 2004  ·  2. DAN år 2006  ·  3. DAN år 2020
Taekwondo opstart 1998  Tidligere landsholds kæmper en del af OL brutto landshold 2009-10 før OL London 
Instruktør start 
Hjælpetræner start 2002 
Instruktør på UNGE/TEEN/VOKSEN - hold
Kurser/Uddannelse: Trænerkursus 1 · Træner 2A + 2B + 2C
                                             Teamdanmark kursus i basal sports ernæring
                                             TLA Instructor Development Seminar 1
Civil: Folkeskole lærer med idræt som linjefag 
 
Se hele beskrivelsen
Nick Lynge Hansen
Beskrivelse
Bæltegrad: 4. DAN
Instruktør. Træner selv på voksenhold 
 
Årgang 1990
1. DAN år 2014  ·  2. DAN år 2016  ·  3. DAN år 2021 - 4.DAN år 2024
Taekwondo opstart 2002
Instruktør start 2013
Instruktør på Grundteknik hold
Kurser/Uddannelse: Hjælpetræner  · Træner 1A + 1B + 1C · Træner 2A + 2B + 2C                                             
                                             TLA Instructor Development Seminar 1
                                             Konflikthåndtering
                                             Hosinsul & Kup-so kursus
Civil: Lærer
 
 
Se hele beskrivelsen
Julie Andersen
Beskrivelse
Bæltegrad: 3. DAN
Instruktør. Træner selv på Voksen & kamphold.
 
Årgang 2005 
1. DAN år 2019  ·  2. DAN år 2021  3 DAN år 2023
Taekwondo opstart 2013
Hjælpetræner start 2018
Instruktør på MON-hold - UNGE-hold
Kurser/Uddannelse:  Træner 1-2-Træner · Træner 1A + 1B  · Træner 2A + 2B + 2C
                                              TLA Instructor Development Seminar 1

Se hele beskrivelsen
Jakob Honoré
Beskrivelse
Bæltegrad: 2. DAN
Instruktør. Træner selv på voksenhold 
 
Årgang 1995
1. DAN år 2017  ·  2. DAN år 2019
Taekwondo opstart 2010
Instruktør start 2013 
Hjælpetræner start 2011
Instruktør på Grundteknik hold
Kurser/Uddannelse: Hjælpetræner  · Træner 1A + 1B  + 1C  · Træner 2A + 2B + 2C
                                             TLA Instructor Development Seminar 1
                                              Hosinsul & Kup-so kursus 
 
Se hele beskrivelsen
Gustav Køttrup Lenschow
Beskrivelse
Bæltegrad: 2. DAN
Instruktør. Træner selv på voksen & Kamphold
 
Årgang 2005

Taekwondo opstart 2008
Hjælpetræner start 2019
Hjælpetræner på højt gradueret hold 

Se hele beskrivelsen
Vis hold
Patrick Andersen
Beskrivelse
Bæltegrad: 2.DAN
Instruktør. Træner selv på TEEN & kamphold.
 
Årgang 2008 
2. POOM år 2023
Taekwondo opstart 2014
Hjælpetræner start 2021
Hjælpetræner Begynder kamp
Hjælpetræner ungehold
Kurser/Uddannelse:  1-2-Træner
                                             
TLA Instructor Development Seminar 1
 
Se hele beskrivelsen
Kim Nordentoft
Beskrivelse
Bæltegrad :Æresdan  
Instruktør på klubbens Kamphold
 
Æresdan år 2017
Bramming Ju-jutsu og Taekwondo

i midt 80’erne

Instruktør start 2016
Instruktør på Kamphold
Kurser/Uddannelse: Bjarne Johansen Elite Vest
                                            Wcl licens (world Taekwondo Europe Licence)
                                            Diverse kurser indenfor fodbold og mandskabspleje
                                            Coach seminar Dansk Taekwondoforbund
                                            Lederkurser fra ehvervslivet

 



Se hele beskrivelsen
Vis hold
Jack Pinitpong Frøslev Clausen
Beskrivelse

1. DAN

Instruktør på klubbens begynder Kamphold

Se hele beskrivelsen
Vis hold
Kathrine Nordentoft Frederiksen
Beskrivelse
Bæltegrad: 1. DAN

Instruktør. Træner selv på  kamphold

Årgang 2002 
Se hele beskrivelsen
Vis hold
Sebastian Snedker Poulsen
Beskrivelse
Bæltegrad: 1 DAN
Instruktør. Træner selv på TEEN & kamphold.
 
Årgang 2008 
1 POOM 2023
Taekwondo opstart 2013
Hjælpetræner start 2021
Hjælpetræner på MON-hold 
Kurser/Uddannelse:
TLA Instructor Development Seminar 1  
Se hele beskrivelsen
Mette M. Skaaning Tobiesen
Beskrivelse
Bæltegrad: 3. KUP 
Instruktør i klubben. Træner selv på voksenhold
Kurser/Uddannelse: TLA Instructor Development Seminar 1  
 
Instruktør på
MON børnehold 4-6 år

Børn begynder 7-9 år

Mor til Iben Molter Tobiesen & Freja Molter Tobiesen

Se hele beskrivelsen
Hjælpetræner
Thilde Malee Frøslev Clausen
Beskrivelse

Bæltegrad: 2. KUP

Instruktør. Træner selv på TEEN & kamphold.

Hjælpetræner på Begynder børn

Hjælpetræner på Begynder kamp

Se hele beskrivelsen
Iben Molter Tobiesen
Beskrivelse

Bæltegrad: 3. KUP

Instruktør. Træner selv på TEEN & kamphold.

Hjælpetræner på Mon hold

Se hele beskrivelsen
Karin Schwartz
Beskrivelse
Karin Schwartz er stifter af Esbjerg CITY Taekwondo Klub.

Karin er 8.Dan og har igennem tiderne lagt et kæmpe arbejde i klubben, og repræsenterer klubben på allerbedste vis.
Karin har vundet utallige stævner og titler som kæmper og senere som tekniker. 

Lidt fra Karins CV:

Trænet siden 1978

Sølv ved OL 1988.

DM guld 20 år i streg kamp.

DM guld i teknik 5 gange.

11 x NM. 10 i kamp og en enkelt i teknik.

3 x EM bronze 1988, 1992, 1994

EM guld i 1998 kamp.

Guld ved US Open, Cypress Open, Holland Open 3 gange.

Grad: 8. Dan (Gradueret sommeren 2022)
Karin er Danmarks og Nordens højest graduerede kvinde.

Årets leder i DTaF 2003

Formand for DTaF 2000-2004

Ved generalforsamlingen i april 2013 tildelte en stolt bestyrelse Karin titlen som æresmedlem for sit lange og trofaste arbejde i klubben.
Se hele beskrivelsen